(1 KG) Küp İnek Peyniri

  • 55,00TLEtiketler: Küp İnek Peyniri


                                   VAN İNEK KÜP PEYNİRİ ÖZELLİKLERİ

Van otlu Peynirine katılan sirmo, heliz, cater (yabani kekik), kenger, mende(ı), ve yabani sarımısak gibi daha birçok özel ot çeşitleri, kattığı lezzet dışında peynirin besin değerini artırmaktadır. Günümüzde otlu peynirde kullanılan otlar, onlarca bilim insanının çalışma alanı olmuştur. Yüzlerce, hatta binlerce yıl önceki üreticilerin gözlem ve sezgileriyle tespit edilen bu otlarlarla yapılan peynirin uzun ve şiddetli geçen kış aylarında bolca tüketilmesi ile vitaminsizlikten ileri gelen hastalıklar önlenmeye çalışılmıştır. Hiç kuşkusuz Van bölgesinde, farklı bitki türlerinin ilavesiyle hazırlanan gıda maddelerinden en çok tanınanı olmuştur otlu peynir…


Özellikle Van'ın Gürpınar,Çatak ve Bahçesaray ilçelerinin yaylarında dağlardan toplanan sirmo,heliz,mende gibi 21 çeşit ottan oluşan doğal otlarla organik inek sütlerinin buluşmasıyla elde edilen peynirler sağlıklı koşullarda yere gömülerek kışa kadar bekletilir. 6 ay toprağa gömülü kalan ve kışın çıkarılan bu peynire İnek Küp Otlu Peyniri Adı Verilir. 


 İnek Küp Otlu Peyniri en önemli özelliği uzun süre bozulmadan kalabilmesidir. 


Saklama Koşulları


Küp Peynir: Peynirinizin tazeliğini korumak ve bozulmaması için bir cam kavanoza koyarak, buzdolabınızın serin bir yerine koyarak, her yemek istediğiniz de yeteri kadar çıkartıp tekrar ağzını kaparak dolabınıza bırakarak veya serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Doğrulama Kodu