(1Kg) Kurut

  • 38,00TL                         KURUT (KEŞK)

 

 Lezzetli yemeklerin yapımında kullanılır. 10 kg yağısız yoğurt bez torbalarda süzülür ve bir gün bekletilir. Bekletilerek süzme yoğurdun biraz ekşimsi olması sağlanır. 

Süzülen kısım, avuç içinde yuvarlanarak koni şekline getirilir ve temiz beyaz bezlerin üzerine konur. Elde edilen koniler avuç içini dolduracak kadardır. Eriştelerin kesildiği ,rüzgarsız veya az rüzgarlı ,bol güneşli havalarda damların üzerine veya evlerin önündeki özel hazırlanmış yerlerin üzerine konularak birkaç gün kurumaya bırakılır. 

Kurutulduktan sonra 10-15 kg yoğurttan 1 kg gurut,kurut elde edilmiş olur. Kurut kışın Kurut çorbası, hengel (hangel,mantı,etli hangel) ve haşıl gibi yemeklerin yapımında kullanılır. Sarımsaklı olarak, kızgın tereyağı sosu ile birlikte hengel ve haşıl adlı yemeklerin üzerine dökülerek servis edildiğinde lezzetine doyum olmaz.

 

Kurut keledoş ,sengeser,kürt köftesi ve çorbasında kullanılmaktadır.Kurut Van'da Keledoş, Sengeser gibi yöresel yemeklere katılan protein değeri yüksek ve uzun ömürlü bir kurutulmuş bir yoğurt türüdür. Yazın özellikle Van'daki köylerde organik sütlerle yapılan yoğurtlarla yapılan kurut eşsiz bir tat sunmaktadır. 


Kurut, uzun süre bozulmadan saklamak üzere, genellikle koyun sütünden yapılan kurutulmuş yoğurt demektir. Kurut yağsız yoğurttan ya da yağı alınmış ayrandan hazırlanır. İlk yöntemde, bez torbalara konarak suyu sü­zülen yoğurt, içine tuz katıldıktan sonra biçimsiz ya da geometrik parçalar halinde 1-2 hafta süreyle güneşte kurutulur. Öbür yöntemde ise ayran ısıtılarak pıhtılaştırıldıktan (bu aşamada tuz katılabilir) son­ra torbalarda süzülür ve parçalar halinde güneşte kurutulur.Kurutma yalnızca bozul­mayı önlemekle kalmaz, aynı zamanda ürünün temel besin maddelerinin derişikli­ğinin, dolayısıyla besleyici değerinin artma­sını da sağlar. Neredeyse tümüyle suyundan kurtarılan bu ürün ortalama yüzde 50 oranında protein içerir. Kurut, kırsal yöre­lerde özellikle kış aylarında yemeklere katı­larak, suyla karıştırılıp ayran yapılarak ve yoğurt mayası olarak kullanılır.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Doğrulama Kodu